Yangın KapılarıYangın kapısı, olay durumunda öncelikle insan hayatının korunması için önem taşıyan yapı ihtiyacıdır. Diğer açılardan baktığımızda ise; yangın esnasında binanın belli kısımlarına ve çevresinde bulunan inşalara sıçramasına karşı tedbir almanın en güvenli yolu, yangın kapısıdır. Yangın kapıları, yangından en hızlı şekilde kaçışı sağlarken; donanım ve nitelikleri sayesinde ısı ile duman geçişlerine kesinlikle izin vermez.

Yangın Kapısı Kullanım Alanları
 
Güvenlik yönetmeliklerinde yapılan düzenlemelerle, yapı ve tesisler içerisinde bulunan bölümler arası yangın geçişini engelleyen yangın kapılarının kullanım alanları daha da genişletilmiştir. Yangın kapıları; konutlar, alışveriş merkezleri, hastaneler, iş yerleri, kooperatifler, sinema- tiyatro ve konser salonları, gösteri merkezleri, oteller, fabrika, depolar, antrepolar, tesisler, askeri tesisler, kimya tesisleri, santraller gibi alanlarda zorunlu kullanılması gereken yapı ürünleridir. Yangının yayılmasını engelleme yönünden önemli ölçüde görev gören bu kapılar, risk düşüren bir unsur olarak sigorta firmaları tarafından da talep edilmektedir.

Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik

Karar Sayısı:
2002/4930 İçişleri Bakanlığı’nın 29/05/2002 tarihli ve 1313 sayılı yazısı üzerine; 7126 sayılı Sivil Savunma Kanunu’nun ek 9’uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 12/06/2002 tarihinde kararlaştırılmıştır.

Bu hizmet hakkında detaylı bilgi istiyorum?

Hizmetlerimiz Kısayol